Proje Çalışmaları

Microsoft SQL Server danışmanlık ve proje ihtiyaçlarınız için size şu konularda destek olabiliriz:

Sağlık-kontrolü (checkup/healthcheck) Çalışması

Birçok Microsoft SQL Server kurulumu varsayılan değerlerle veya daha kötüsü yanlış yapılandırmalarla kurulup çalıştırılmaktadır. Yaptığımız sağlık-kontrolü çalışmalarında, birçok ortamda yanlış yapılandırmalar nedeniyle varolan donanım kaynaklarından yeterince verimli faydalanılamadığını sık sık görüyoruz.

Şimdiye kadar birçok müşterimizde yaptığımız sağlık-kontrolü çalışmasından çıkan bulgulara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • Varolan işlemci (CPU) kaynaklarının hepsi kullanılmıyor veya verimli kullanılmıyor,
 • Varolan hafıza (RAM) kaynakları verimli kullanılmıyor,
 • Çok daha az disk alanı ile yapılabilecek iş için, çok daha fazla disk kaynağı tüketiliyor,
 • Aylardır devam eden çeşitli sorunlara dair kayıtlar farkedilmiyor,
 • Veritabanları düzenli olarak yedeklenmiyor,
 • Veritabanlarının bakımları ve bütünlük kontrolleri yapılmıyor,
 • Gerek sunucu, gerek veritabanı bazında en iyi pratikler uygulanmıyor,
 • Sunucuda bulunan ve hiç beklenmeyen bir veritabanı aslında işlemci ve hafıza kaynaklarının çoğunu tükettiği halde, bu bilinmiyor,
 • Veritabanı sunucusu seviyesinde güvenlik, bilinçli olarak uygulanmıyor.

Sağlık kontrolü çalışmamız 1 Microsoft SQL Server sunucusu (Instance’ı) için 1 gün sürmektedir. Çalışmanın sonunda ilgili IT personeli ve yöneticiler için bir rapor çıkarıyoruz ve ilgili personel ve yöneticilerin müsaitlik durumuna göre rapor için sunum yapıyoruz. Sunumda, rapordaki bulguların kalem kalem üzerinden geçiyoruz.

Desteklenen versiyonlar: SQL Server 2012, 2014, 2016, 2017, 2019

Sürekli Kullanılabilirlik ve Felaketten Kurtarma

Kesinti kaçınılmazdır. Er ya da geç, o veya bu sebepten bir gün her ortamda gerçekleşir.

O gün gelip çattığında ve böyle bir durum başınıza geldiğinde, özellikle kritik olan ve kesintiye tahammül gösteremeyeceğiniz veritabanı sistemleriniz için hazırlıklı olmak istersiniz. Biz de size tam olarak bu konuda yardımcı olabiliriz.

 • Varolan durumunuzu inceleriz ve size olası risklerinizi gösteririz,
 • Kesinti ve veri kaybı hedeflerinizin belirlenmesinde yardımcı oluruz,
 • Elinizdeki varolan imkanlarla neler yapılabileceğini ve diğer seçenekleri anlatırız.

Kullandığınız SQL Server Edition’ına, ihtiyaçlarınıza, imkanlarınıza ve hedeflerinize göre Always On Availability Groups, Always On Failover Clustering, Database Mirroring, Log Shipping ve Replication gibi Microsoft SQL Server teknolojilerini, Microsoft Azure gibi altyapıları da kullanarak kritik ortamlarınızın sürekli çalışabilmesini ve bir felaket anında verilerinizin kurtarılabilmesini ve sisteminizin çalışırlığını sağlamada size yardımcı olabiliriz.

Desteklenen versiyonlar: SQL Server 2012, 2014, 2016, 2017, 2019

Ücretlendirme: Adam/Gün olarak ücretlendirilir. Projenin kaç gün süreceği, kapsamına göre değişiklik gösterir.

Performans İyileştirme Çalışması

Microsoft SQL Server sunucunuza ne kadar donanım ekleseniz de yeterli performansı alamadığınızı düşünüyorsanız veya performans sorununuzun donanım kaynağı yetersizliğinden kaynaklanmadığını düşünüyor, ama sorunu tespit edemiyorsanız size yardımcı olabiliriz.

Sunucunuzu performans sıkıntıları için tepeden tırnağa kontrol eder, sorunun veritabanındaki kodlardan mı, optimizasyon eksikliğinden mi, uygulamadan mı, yoksa donanım kaynağı yetersizliğinden mi olduğunu net bir şekilde gösterir ve çözüm seçenekleri sunarız.

Ayıca performans iyileştirmesi çalışmamız sırasında çalışmayı yaptığımız arkadaşları bilgilendiririz. Performans iyileştirme çalışmamız aynı zamanda performans iyileştirme eğitimi gibi ilerler.

Performans iyileştirme çalışmamız sonunda, sisteminizin çalışma öncesindeki ve sonrasındaki durumunu somut şekilde gösteririz.

Desteklenen versiyonlar: SQL Server 2005, 2008, 2008R2, 2012, 2014, 2016, 2017, 2019

Öneriler: Bu çalışmadan önce sağlık kontrolü çalışmasının yapılmasını öneriyoruz.

Norlar:
* Saatlik ücretlendirme ile yapılacak çalışmalar sadece uzaktan bağlantı yolu ile yapılmaktadır.  Toplu alımlar için, miktara göre indirim uygulanmaktadır.

Versiyon Yükseltme Çalışması

Eski versiyonlardaki Microsoft SQL Server veritabanlarınızı risklerinizi minimize ederek ve mümkün olan en kısa kesinti süresiyle yeni versiyonlara yükseltebiliriz.

Bu çalışma kapsamında, ilgili personelinize sürüm yükseltmesi yaptığımız yeni Microsoft SQL Server versiyonu hakkında bir sunum yaparız. Böylece gerek sistem yöneticileri, gerekse yazılımcılar Microsoft SQL Server’ın geçilen yeni versiyonuyla gelen yeni özellik ve tekniklerden faydalanabilir. Böylece hem günlük işler daha pratik şekilde gerçekleştirilebilir, hem uygulamalarınız daha performanslı çalışabilir ve genel olarak verimlilik artar.

Versiyon yükseltme çalışmaları, sürekli kullanılabilirlik ve felaketten kurtarma çalışmalarıyla birleştirilerek de gerçekleştirilebilir. Örneğin an itibariyle tek başına çalışan, sürekli kullanılabilirlik için yedekliliği olmayan eski bir Microsoft SQL Server sunucunuzu sıcak yedekli bir yapıda çalışan yedekli yeni bir Microsoft SQL Server sunucusuna taşıyabiliriz.

Desteklenen versiyonlar: SQL Server 2000, 2005, 2008, 2008R2, 2012, 2014, 2016, 2017, 2019

Ücretlendirme: Adam/Gün olarak ücretlendirilir. Projenin kaç gün süreceği, kapsamına göre değişiklik gösterir.

Bu konularda birlikte çalışmak ister seniz, yazmak veya aramak için tıklayın!