Çoban

Nedir?

Çoban ve Kangal, Bakım ve Destek Anlaşması kapsamında size ücretsiz olarak sunduğumuz Microsoft SQL Server veritabanı sunucusu izleme uygulamalarıdır. Bu uygulamalar 1997 senesinden bugüne olan yazılım ve 2006 senesinden bu yana olan Microsoft SQL Server tecrübesiyle Ekrem Önsoy tarafından yazılmıştır. Bakım ve Destek Anlaşmalarınız devam ettiği sürece bu uygulamaların yeni güncellemelerinden de ek bir ücret talep edilmeksizin faydalanmaya devam edebilirsiniz. Kangal, Microsoft SQL Server veritabanı sunucularınızı 7/24 izleyecek ve topladığı verileri yorumlayarak (Bakım ve Destek Anlaşmamızın kapsamına göre) bize ve ilgili ekiplerinize olası sorunlar konusunda ayrıntılı bilgiler ve alarmlar gönderecektir.

Çoban veritabanı izleme, alarm üretme ve geriye dönük veri kayıt mekanizması olan Kangal’ları yönetmek için kullanılan arayüzdür. Kangal’ların topladığı verileri görsel olarak sunar ve anlamlı bilgiye çevirir, ayrıca Kangal’larla ilgili tüm ayarlar Çoban arayüzü sayesinde çok daha kolay uygulanır. Uygulama arayüzü İngilizcedir.

 

Neden?

Veritabanı yönetimi ciddi bir iştir. Sonuçta söz konusu olan şey şirketlerin en değerli varlıklarından biri olan veridir. En önemli verilerinizi barındıran veritabanı ortamlarınızda oluşan sorunlar aslında henüz bir kesintiye veya daha kötüsü bir felakete neden olmadan önce çoğu zaman bazı ipuçları verirler. Eğer veritabanı sunucularınız sürekli olarak ve doğru bir şekilde izlenirse bu ipuçlarından faydalanabilir ve çoğu zaman olası sorunlar ve felaketlerden hiç hasar almadan kurtulabilirsiniz.

Uzun yıllar çok çeşitli sektörden çok sayıda veritabanı sunucusunu yönetince ister istemez çok çeşitli sorun ve felaketle karşılaşıyoruz. Her seferinde de bu durumlarla tekrar karşılaşmamak için notlar ve önlemler alıyoruz. İşte Kangal ve Çoban yıllarca alınan bu notlar ve önlemlerin tezahürüdür. Bakım ve Destek hizmetimizi müşterilerimize çok daha verimli bir şekilde sunabilmek için, önceden tecrübe ettiğimiz sorunları müşterilerimiz de yaşamasın diye üretilmiştir Kangal ve Çoban. Bir anlamda yılların Know-How aktarımıdır bu uygulamalar. Sadece alarm üretmezler, anlamlı ve tecrübeye dayalı yorumlu bilgilendirmeler yaparlar.

Orta ölçekli firmaların çoğunda kıdemli bir veritabanı yöneticisi çalıştırmak için yeterli bütçe de yoktur, böyle bir ihtiyaç da. Fakat nihayetinde veritabanı sunucuları çok kritik sunuculardır ve düzgün yönetilmeleri gerekir. Bu kapsamda yöneticiler iyi niyetle ve yardımcı olacağı düşüncesiyle binlerce dolar ödeyerek yabancı menşeli 3. parti veritabanı izleme uygulamaları satın alır, fakat çoğu zaman şirket bünyesinde bu uygulamalar kimse tarafından verimli bir şekilde kullanılamaz, çünkü toplanan verileri şirket bünyesinde yorumlayabilecek yetkinlikte biri olmaz. Yani uygulama ve milli servetimiz maalesef çöp olur. Kangal ve Çoban sayesinde yabancı şirketlerden bu tür uygulamalar almanıza gerek kalmaz.

 

Nasıl?

Bir bilgisayara kurulan Çoban ile aynı veya farklı ağlardaki Kangal’ları yönetmek mümkündür. Ayrıca Çoban birçok kullanıcının bilgisayarına kurulabilir ve Kangal’lar bu sayede birçok Çoban tarafından yönetilebilir. Kangal, Çoban’dan bağımsız halde çalışabilir; fakat Kangal’sız Çoban bir işe yaramaz.

Çoban ile Kangal ilişkisi

Kangal, izlenecek olan Microsoft SQL Server sunucusunuza kurulur, bir nevi bir ajan gibi düşünebilirsiniz. Geriye dönük analiz için toplayacağı veriler de yine aynı sunucudaki bir veritabanında biriktirilir.

Çoban’ın arayüzü ve tanıtımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.